Marka Yönetimi

MARKA NEDİR, NASIL YARATILIR?

Marka Nedir?

Marka; sembol, tasarım, isim, ürün özellikleri gibi bir çok detayı ile ürün veya hizmetinizin, diğer benzer ürün ve hizmetlerden ayırt edilmesini sağlayan olgudur. Markalar, bütün bu özelliklerin uyumlu biçimde bir araya gelmesiyle yaratılırlar .

Aslında markalar, tüketiciler için aynı zamanda bir de güven ve kalite algısını yönetmektedir. Çünkü markalar, ürünlerin nerede üretildiğinden hangi şartlarda üretildiğine, kalitesinden tercih sebebine tüketicilere bilgi sunmaktadır.

Aşırı piyasa rekabeti olan günümüzde marka; tüketicilerin birbirine benzeyen binlerce ürün arasından satın alma kararı vermesinde yegâne unsurlardan bir tanesi konumundadır.

Marka nasıl yaratılır?

Marka bir çok bileşenin bir araya gelmesiyle oluşur. Sözcükler, sloganlar, renklerler, semboller, logolar, ikonlar vb.

Marka yaratılırken kesinlikle markanın bir hikayesi olmalıdır. Ardında bir hikayesi olmayan markalar asla kalıcı olamaz.

İkinci sırada marka ismi seçimi gelir. Marka ismi seçilirken; hikayesi ile uyumlu, rakip markalardan kolay ayırt edilebilen, özgün, telafuzu kolay, tescil ve kullanım açısından uygun, medya ve iletişim araçları tarafında kullanılmaya uygun, kolay unutulmayacak bir isim olmalıdır.

Marka ismi belirlendikten sonraki detay konumlandırmadır. Yani markanın sunduğu ürün ve hizmetlerin rakiplerden farklı olduğunun belirginleşmesi gereklidir. Tüketiciler bu farkı doğru algılarsa tercihini kolayca yapabilir. Marka konumlandırmasının başarısı sayesinde, hedef kitle ile hızlı iletişim kurulur ve marka kolay unutulmaz.

Marka yaratırken tüm detaylar belirlendikten sonra "logo" belirleme sürecine başlanabilir. Oluşturulacak logo markanızın hikaye, isim, konumlandırma ve stratejisine uygun olmalı, ilk bakışta mesajı doğru vermelidir.


Markanız için ne yapabiliriz?

Oveo Kreatif ekibi takım tutar gibi marka tutan bir yapıya sahiptir.

Eğer hazır bir markanız varsa öncelikle markanızı tanımakla işe başlayabiliriz.

Markanızı sevmemiz işimizi (hobimizi) yapmamıza yardımcı olacaktır. Markanızı tanımak, sektördeki yerini bilmek, hedef kitlenizi doğru anlamak çalışma alanımız için en önemli öğeler. Bu yüzden sorularımıza ve merakımıza hazırlıklı olmanızı öneririz.


Peki ya markanız henüz doğmadıysa ve onu ekibimiz doğuracaksa?

Oveo Kreatif ekibi "isim babası" olduğu markalarını "pamukta saklayan" bir ailedir. Markanızın ilk kelimelerini söylediğini, yürüdüğünü, büyüdüğünü ve başarılı olduğunu görmek için olağanüstü heyecan duyacağız. Hemen bizi arayın, birlikte yapılacak çok iş var...

MARKA YÖNETİMİ

Marka yönetimi ve Oveo Kreatif


Daha önce karşılaştığınız tüm reklam ajanslarından farklı olarak Oveo Kreatif

size çok özel bir hizmet sunar.

Markanızın tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında ve 365 gün planlı biçimde

yönetme ayrıcalığı.

Oveo Kreatif uzman ekibi markanızı; web düzenlemeleri güncel, sosyal

medyada aktif, kurumsal kimliği belirgin, sanatsal düzenlemeleri zamana uygun,

tüm grafik tasarımları hızlı, reklam harcamaları planlı, hedefine emin adımlarla

ilerleyen bir marka haline getirir.

Üstelik tüm bunları konusunda uzman kadrosuyla "iş bölümü" yaparak

en sağlıklı biçimde yürütür.