Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

25
Aralık

Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Eskiden insanlar web sitelerini bilgisayarları üzerinden ziyaret ederken, günümüzde neredeyse akıllı telefon sahibi olmayan kimse kalmadığı gibi insanlar günlerinin hemen hemen her dakikasını telefonlarıyla geçirmeye başladılar. Bununla birlikte akıllı telefon kullanıcıları birçok web sitesini de telefonları üzerinden ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Hayatın artık akıllı telefonlar üzerine kurulu olduğu gerçeği düşünülecek olursa, telefon üzerinden web sitelerini ziyaret eden kişilerin sayısının gün geçtikçe artıyor olması da şaşırtıcı olmayacaktır. Eğer siz de bir web sitesi sahibi iseniz bu artışı göz önünde bulundurarak web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeyi düşünmek isteyebilirsiniz.


Siteniz Mobil Uyumlu Değil İse

Siteniz mobil uyumlu hale getirilmemiş ise, telefonları üzerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karmaşık bir görünümle karşılaşmaları muhtemeldir. Bu karmaşık görünüm ziyaretçileriniz tarafından da olumsuz yorumlara yol açabilir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı azalabilir. Çünkü telefon üzerinden siteleri ziyaret eden kullanıcılar daha çok mobil görünüme sahip olan sayfaları tercih ediyorlar. Sitenizin mobil uyumlu olmaması, sitenize telefon üzerinden girilemeyeceği anlamına gelmez.

Ancak mobil uyumlu bir siteye sahip olmanız kullanıcılar tarafından beğeni toplamanıza, daha çok tercih edilmenize, ve site içerisinde daha rahat gezinebilmeye olanak sağlar. Mobil uyumlu olmayan siteler ziyaret edildiğinde kullanıcılar için zahmetli olan bir işlem ortaya çıkar. Site mobil ekran ölçülerine uygun olmadığı için yazılar küçük görünebilir, sitenin tamamını görmek için ekranı sağa sola kaydırmak gerekebilir, yazıları okuyabilmek için zoom yapmak durumunda kalınabilir. Ancak mobil uyum sayesinde bunların hiçbirine gerek kalmadan rahatça siteniz ziyaret edilebilir.


Mobil Uyum Size Ne Yarar Sağlar?

Mobil uyumlu siteler, web görünümlü sitelere göre daha telefonlarda daha hızlı yüklenir ve zamandan kazandırır. Yazılar daha kolay okunabilir, sitede bulunan kısayollar sayesinde site içerisinde kolayca arama yapılabilir, kullanıcılar için göze daha hitap edici olabilir.


Sitenizi Nasıl Mobil Uyumlu Yapabilirsiniz?

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için birçok yolu deneyebilirsiniz. Öncelikle sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için ‘ https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly ‘ bağlantı adresini kullanarak kısa süre içinde sitenizin uyumluluk durumunu görebilirsiniz.


Web siteniz mobil uyumlu değil ise hemen mobil web sitesine sahip olmak için teklif iste formunu doldurunuz size en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.