Sosyal Medya Danışmanlığı

25
Aralık

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Ne Demek?

Son yıllarda sıklıkla gündemimizi meşgul eden sosyal medya terimi, bugün internet üzerindeki hemen her web sitesini tanımlamak için kullanır hale gelmiştir. Ancak sosyal medyayı kabaca, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi uygulamalarda yayınladığımız içerikleri açıklamak için kullanabiliriz.

Daha detaylandıracak olursak, sosyal medya terimini bir sürü farklı jargon ile de açıklayabiliriz. Ancak net ve basit bir şekilde açıklamak istersek “sosyal” ile insanların bilgi alışverişi etkileşimini ve “medya” ile de internet üzerindeki iletişim araçlarını ifade edebiliriz.

Bu iki ayrı terimi bir araya getirdiğimizde, sosyal medya için insanların veya markaların kendilerini veya düşüncelerini ulaşmak istedikleri kitlelere karşı ifade ettikleri ve etkileşime girdikleri web tabanlı platformlardır diyebiliriz. Farkında iseniz sosyal medyanın çok geniş bir anlamı içerisinde barındırdığını görüyorsunuz. Hadi gelin, bunu biraz daha detaylandıralım ve kafanızda netleştirelim.


Sosyal Medya Neden Kullanmalıyım?

Sosyal medya, markalar olsun kişiler olsun herhangi bir ücret ödemeden düşüncelerini çok büyük kitlelere aktarma imkânı veren etkili araçlardır. Özgürlük, çok fazla seçenek ve büyük kitlelere kolayca ulaşma imkanı bu platformların gittikçe yayınlaşmasını sağlayan ana unsurlardır.


Sosyal Medya Ajansı

Günümüzde kime sorsanız sorun, “neden sosyal medya kullanmanız” gerektiğine ilişkin size onlarca değişik neden sıralayabilir. Ama halen ikna olmadı iseniz ve kendiniz veya işiniz için sosyal medya kullanmaya başlamadı iseniz, bunu yapmanız için size birkaç önemli neden sıralamak istiyoruz.


Sosyal medya size daha iyi ve etkin müşteri hizmeti sunmanıza yardımcı olur. Çünkü sosyal medya araçları birçok yerde müşteriniz ile ilk bağlantı noktanızdır. Gerçek zamanlı iletişim kurduğunuz bu platformlarda, müşteri memnuniyeti sağlarken kolayca olumlu marka duyarlılığı yaratabilirsiniz.

Sosyal medya sizin marka bilinirliğinizi arttırmanızı ve marka kimliğinizi oluşturmanızı sağlar.

Sosyal medya ile itibarınızı yönetirsiniz. Günümüzde herkes için itibar çok önemli bir olgudur. Pazarlama stratejilerinin en önemli parçalarından biri itibar yönetimini, sosyal medya ile etkili ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Negatif düşünceleri etkileyebilir, kolayca olumlu hale getirebilirisiniz. Hızlı ve hassas şekilde ele alınan şikâyetler ile yüksek müşteri memnuniyeti elde etmeniz sağlayacaktır.

Sosyal medya ile markanıza olan güveni arttırırsınız. Sosyal medyada aktif olmanız müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz için güven verici bir durumdur. Müşteriler sizin onlarla ilgilendiğinizi ve sizinle kolay iletişim kurduklarını anladıklarında güvenleri kat ve kat artacaktır.

Sosyal medya ile hedef kitlenizin yani gerçek müşterilerinizin düşünce ve görüşlerine ulaşırsınız. Sosyal medya ile geri bildirimleri kolayca alır, markanızın bilinirliği konusunda müşterinizin gözündeki yerinizi ölçebilirsiniz.

Sosyal medya ile rekabet üstünlüğünüz artar. Sosyal medya araçları ile yapacağınız ve müşterilerinizin gözünde sizi farklı gösterecek tüm tanıtımlar ve içerikler ile kolayca rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Sosyal medya ile müşterilerinizin kafasını sürekli kendiniz ile meşgul edebilirsiniz. Unutmayın ki, satın almayı aktif olarak etkilemenin en etkili yollarının başında sosyal medya gelmektedir.


Sosyal Medya Ajansı ile Neden Çalışmalıyım?

Sosyal medyayı kullanmanın gerekliliğinin farkında da vardınız mı?


Ancak sosyal medyada tek başınıza yapacağınız çalışmalar sizin hedeflerinize ulaşmanız açısından yeterli olmayacaktır. Çünkü sosyal medya araçlarında paylaşılan bilginin çokluğu nedeni ile birçok bilginin gözden kaybolup gitmesine neden olmaktadır. Bir sosyal medya ajansı, sizin nokta atışı yapmanızı sağlayacak en etkili yer olacaktır. En iyi sosyal medya ajansları ile en etkili kampanyalara imza atabilirsiniz.


Sosyal Medya Uzmanı

Gelin, sosyal medya uzmanları ile neden çalışmanız gerektiğine dair 5 neden sıralayalım;


  • Sosyal medya ajanslarının deneyimlerinden yararlanırsınız. Hızlı rekabet ortamında deneme yanılma yolu, sizi rakiplerinizin karşında geride kalmanıza neden olacaktır. Ancak ajans sizi farklı platformlarda, etkili şekilde kolayca tanıtacaktır. Deneme yanılma aşamasından sıyrılarak başkalarının deneyimlerinden yararlanmak sizi ileri götürecektir.
  • Kolay şekilde sosyal medya planlaması yaparak stratejilerinizi belirlersiniz. Araştırma yapmak, bunları analiz etmek için zaman harcamak istiyor musunuz? Cevabınızın “hayır” olduğunu duyar gibiyim. Sosyal medya ajanları sizin için vakit kaybı olacak bu işleri hızlı ve etkili bir şekilde planlayıp yöneteceklerdir.
  • Bir sosyal medya ajansı size zaman kazandırarak en etkili yoldur. Sosyal medya ajansının sahip olduğu deneyim ile işe yaramayacak işler, çalışmayacak fikirleri test etmenize gerek kalmayacaktır.
  • Sosyal medya ajansları, tüm sosyal medya araçlarının püf noktalarını bildiğinden sizin için en uygununu kolayca seçecek ve yönetecektir. Çünkü sosyal medyanızın yönetiminde yeni araçları takip etmeniz, test etmeniz ve hangisinin size uygun olduğunu seçmeniz zordur. Ama bir ajans bunu sizin için kolayca yapacaktır.
  • Sosyal medya ajansı size daha çok “para” kazandıracaktır. Doğru platformda, doğru içerik ile hedef kitlenizi tam on ikiden vuracak çalışmaları sosyal medya danışmanlığı ile kolayca yapabilirsiniz.


Sosyal Medya Reklamları Nedir?

Sosyal medya pazarlaması yani dijital reklamcılık, pazarlama kampanyalarının en önemli parçası haline gelmiştir. Sosyal medya reklamı tanımı için bir sosyal medya ağında yapılan her türlü ücretli içerik diyebiliriz.


Sosyal Medya Reklamları

Bir defalık atılan bir Tweetten, Facebook yayınına ya da büyük bütçelerle yapılan kapsamlı kampanyalara kadar çok geniş seçenekleri bulunur. Her bir sosyal medya aracı sosyal medya reklam modelleri için çok farklı ve değişik seçenekler sunar.


Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları Nedir?

Sosyal medya reklamları ile ilgili sıklıkla sorulan soruların başında bu işin maliyeti gelmektedir. Ne yazık ki, iş hayatımızda küçük veya büyük olsun karar verirken en kısıtlayıcı faktör bütçelerdir.