SEO Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

25
Aralık

SEO Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

SEO

Günümüzde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler internet ortamında yerlerini alıyorlar. Ancak Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google’da yer aldıktan sonra müşteri kitlesine ulaşmak çok da kolay olmuyor. Google’da o kadar çok işletme müşteri kitlesine ulaşmaya çalışırken firmalar birbirleri ile arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için ciddi bir rekabete girişiyorlar.

Hal böyle olunca SEO çalışmalarına başvurulması firmaların işlev alanlarını büyütmesi açısından son derece önemli oluyor. SEO çalışmaları sayesinde firmalar web dünyasında ilk sırada çıkarak siteye daha fazla müşteri çekmek için çabalıyor ve düzenli SEO çalışmaları sayesinde işletmeler ilk sırada belli anahtar kelimelerde yer alıyor.

Üstelik rekabet düzeyine göre belirlenen anahtar kelimeler sayesinde o anahtar kelime üzerinden ilk sırada otoriter olmak son derece mümkün. Sizde anahtar kelime planlayıcı Google sisteminden yararlanabilir ve ilk sırada otoriter olmak istediğiniz ana anahtar kelimenizi seçebilirsiniz.

Anahtar kelimede otoriter olmak demek web sitesinin içeriği ile ilişkili olan anahtar kelimenin belirlenerek arama sonuçlarına yansıtılması olup bu anahtar kelime ile eşleşen her aramada web sitesinin uzun süre ilk sırada çıkması demektir. Elbette bu sürenin uzunluğu rakip sitelerin SEO çalışması ile de çökertilebilir.

Böyle bir hüsrana uğramamak için ise site güncellemesini ve diğer SEO çalışmalarını düzenli olarak yapmak gerekiyor. SEO çalışmalarında hızlı gitmemek önem taşıyor. Aksi halde sitenin filtreye girmesi kaçınılmaz olabiliyor. SEO çalışmaları belli aralıklarla ve düzen içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Google nezdinde sevilen bir web sitesi olmak öncelikle site içeriğinin düzenlenmesinden başlar. Site içeriği ne kadar ziyaretçi bazlı olarak geliştirilir ise Google’dan güven oyu alma konusunda da o kadar bir adım önde başlamak hiç de zor olmayacaktır.


Günümüzde SEO’nun işletmelere katacağı avantajları

Günümüzde işletmeler işlevlerinin önemli bir kısmını internet üzerinden yürütüyorlar. Bunun nedeni çok sayıda müşteriye internet vasıtasıyla erişebilmenin kolaylığı oluyor. Bu nedenle de işletmeler web dünyasındaki konumlarını ilk sıralarda tutmak için SEO’dan destek alarak gerçekleştiriyorlar. Bu noktada SEO ne kazandırır soruları ile karşılaşmak henüz web dünyasındaki yerini almayan veya düşünen işletme sahipleri tarafından sıklıkla söz konusu olabiliyor. Konuya istinaden internet ortamında faaliyet göstermek isteyen veya göstermekte olan işletmeler SEO çalışmalarından faydalandıklarında şu avantajlara da beraberinde sahip olurlar:

  • Hem nitelikli hem de limitsiz olarak siteye ziyaretçi akını sağlanır
  • Firmalar daha çok tanınır hale gelir ve böylece prestij kazanırlar
  • Firmaların sürekli gelişimine katkıda bulunur
  • İş alanlarındaki gelişmelerden öncelikli olarak arama motorunda ilk sırada çıkan işletmeler haberdar olur. Bunun nedeni yerli veya yabancı üretici firmaların kendi ürünlerini pazarlamak adına ilk etapta arama motorunda ilk sırada çıkan işletmelerle iş planı yapmaları oluyor.
  • İşletmeler en maliyetle ve kaliteli bir şekilde reklam olanağı elde ederler

SEO çalışmaları ile Google sıralamasında ilk sırada yer alan işletmelerin kazançları ile alt sıralarda yer alan işletmelerin kazançları arasında açık ara bir fark olduğu kanıtlanan bir hakikattir. Öyle ki Google sıralamasında ilk sırada yer almak İstanbul’un en işlek caddesinde bir işletmeye sahip olmaktan çok daha avantajlıdır. Bu noktada kurumsal SEO’nun avantajları böylelikle öne çıkarılmış olur.


Neden SEO ajansı ile çalışmak gerekiyor?

Seo HizmetiWeb dünyasında yerini alan işletmeler SEO ajanslarından hizmet alma yoluna giderler. SEO konusu uzmanlık gerektiren bir alandır. Biraz SEO bilgisi ile ne yazık ki yanlışlar yaparak sitelerin Google filtresine girmesine neden olan acemi kişiler bu sektörde bulunabiliyor. Bu nedenle prestijli bir SEO firması ile çalışmak önem taşıyor. Google algoritmasının iyi tanınması SEO’nun öncelikli konularındandır.

SEO çalışmaları her ne kadar Google tarafından destekleniyor olsa da aşırı SEO çalışmaları ile web siteleri Google cezalarına çarptırılmaktan kurtulamıyorlar. Google aşırı SEO, black hat SEO, içerik ile eşleşmeyen anahtar kelime kullanımı, aşırı anahtar kelime kullanımı, kalitesi düşük sitelerden ve sürekli aynı siteden backlink alma ve daha bir çok nedenden ötürü ceza sistemi uygulamaktadır.

Web sitelerinin bu cezaları almadan başarılı bir şekilde arama motoru sıralamasında ilk sırada çıkabilmesi için bir SEO uzmanından destek alınması büyük ölçüde önem teşkil ediyor. Bununla birlikte SEO hizmeti veren uzmanlar web tasarımlarının yazılım bilgisine de çok uzak kalmıyorlar. SEO çalışmaları kod ve yazılım bilgisi de gerektirebiliyor.

Hangi kodun nereye eklenmesi gibi yazılımsal bilgiler SEO alanında kendini yetiştirmeyi başarmış uzmanlar tarafından biliniyor. Diğer bir konuda Google algortimasının sabit kalmamasıdır. Teknolojinin gelişmesinden Google’da etkileniyor ve sürekli kendini güncelleyerek yeni algoritmalar ile dünyaya hizmet vermeye devam ediyor. Üstelik Google’ın güncellenmesinden önce bununla ilgili herhangi bir bilgi web sitelerine duyurulmuyor.

Google yenilikleri ve değişiklikleri ansızın uygulayarak bazı sitelerin çöp olmasına neden olabiliyor. Bu siteler genellikle black hat SEO kullanan veya kalitesiz SEO çalışması yapan siteler oluyor. Örnek: Daha bir birkaç ay öncesine kadar web siteleri backlink alırken kendilerinden daha düşük kalitelerdeki sitelerden backlink elde etme imkanı bulabiliyorlardı. Ancak şimdilerde sitelerin kalitesiz sitelerden backlink elde etme imkanı söz konusu bile olmuyor.


SEO mu Google reklamları mı?

SEO çalışmalarının uzun soluklu olması işletmeleri biraz sabırsız edebiliyor. Ancak Adwords reklamlarına harcanması muhtemel bütçe göz önüne alındığında da reklam mı SEO mu sorusu ortaya çıkıyor. Adwords reklamları sitelerin daha kısa sürede Google’da ilk sıralarda ya da 2 veya 3. sıralarda çıkmasını sağlıyor. Elbette bu durum sitenin ziyaretçi sayısını artıracaktır.

Ancak Adwords reklamını kullanarak üst sıralarda çıkan siteler her ziyaretçide tıklama başı Google’a para ödemek zorunda kalacaklar. Üstelik Google Adwords reklamları açık arttırma sistemi ile çalışan bir sistemdir. Sitelerin reklamını yapmak istedikleri hizmette Google üzerinden alacakları puan ve reklama ödenecek en fazla bütçe ile o site Adwords reklamını almaya hak kazanır.

Adwords reklamlarından yararlanmak için içerik ile anahtar kelimelerin en alakalı durumda olması gerekir. Aslında SEO çalışmalarında da anahtar kelime ile içeriğin en alakalı düzeyde tutulması esas alınır. Ancak bir fark vardır ki Adwords reklamı ile ilk sıraya çıkan siteler Google’a para ödeyerek ilk sırada yer alan sitelerdir ki bu sitelerin ilk sıra otoriteri olma şansları yoktur.

SEO çalışmaları ile hem ilk sırada belli anahtar kelimelerde otoriter olam imkanı vardır hem de en az maliyetle reklam yapılmış olur. SEO SEM farkı bununla da sınırlı kalmayıp sıralamada SEM reklamlarına olan tıklama % 20 oranında iken Adwords reklamlarından destek almadan üst sıralara doğru çıkan sitelerin tıklanma oranı % 80’dir.


Sadece SEO işi bitirir mi?

Günümüzde internetin yaygınlaşması ile insanlar internet üzerinden online ortamda alışveriş yapma, su tesisatçısı bulma ve diğer hizmet sektörleri ile bağlantı kurma gibi bütün işlerini online olarak yürütüyorlar. Hal böyle olunca da web dünyası işletmelerin rekabet alanı haline geliyor.

Dolayısıyla da SEO çalışmalarına çoğunlukla ihtiyaç duyuluyor. SEO’nun avantajlarından yararlanmak isteyen işletmeler en az maliyetle en kaliteli SEO hizmeti alarak siteye daha çok ziyaretçi çekiyor, online ürün satan mağazalar veya hizmet satan işletmeler daha çok kazanç elde ediyor ve kaliteli SEO uygulaması ile ilk sırada ana anahtar kelimelerinde otoriter olmayı sağlıyorlar.

Bununla birlikte SEO çalışmaları sitelerin tüm alt sayfalarına uygulanabiliyor ve kaliteli alt sayfaların Google sıralamasında çıkması sağlanıyor. Alt sayfaların sıralamada çıkması ile sitenin diğer sayfalarına da çok sayıda ziyaretçi çekilebilmesi sağlanır. Tüm bunlar kaliteli SEO çalışmaları ile olup SEO hizmeti veren ajanslarla çalışmak sitelerin geleceği açısından oldukça önemlidir. Bu ajanslar ziyaret edilebilir ve her birinden teklif istenebilir. Böylece fiyat karşılaştırması da yapılabilir.