Markanız mı, firmanız mı?

25
Aralık

Markanız mı, firmanız mı?

Son yıllarda çok sık kullanılan bir istatistik ile başlayalım. TÜİK verilerine göre; kurulan her 100 işletmenin %83'ü bir yıl içerisinde, kalan %17'nin büyük çoğunluğu üç yıl içerisinde ya el değiştiriyor ya da kapanıyor. 

Bu tablo çoğu girişimin başarısız olduğunu, orta ve uzun vadeli bir planı olmayan her iş fikrinin hemen hayata geçirilmeye çalıştığını, markaların daha doğmadan öldüğünü gösteriyor bize.

İşte tam da burada başlıktaki soruya dönebiliriz "Marka mı, firma mı?". Acaba uzun süredir satılmakta olan ürünlerin markalarını mı hatırlıyoruz, yoksa şirket ünvanlarını mı? Aramızda kaç kişi günlük hayatta ürünlerini tükettiği ulusal ve uluslararası markanın şirket başlığıyla ilgileniyor? Cevap net: "Kimse!". Demek ki bir işletme ilk ve öncelikli olarak "markası" için yatırım yaparsa, uzun vadede başarılı olma ihtimali var.

Peki bir iş fikrini planlarken "marka" planlaması yapıyor musunuz? "Marka" için ne kadar yatırım ve bütçe gerekli biliyor musunuz?

İster yeni bir iş fikrinde, ister faal bir işletmede "marka planlaması" uzman bir ekip tarafından yapılmadıkça başarılı bir marka üretmek çok düşük bir ihtimal. Bu yüzden muhakkak uzman bir "marka yöneticisi" ile çalışmalı, gelecek için plan yaparken güven ortamında olmalısınız.