Marka yönetmek mi, işletme yönetmek mi?

03
Nisan

Marka yönetmek mi, işletme yönetmek mi?

Marka yönetmek ile işletme yönetmek birbirinden çok ayrı süreçler olsa da genel olarak eş anlamda algıya sahipler. Oysa ki bu algı hem işletme yönetmeyi hem de marka yönetmeyi basit göstermekte.


Yönetmek başlı başına bir uzmanlık işi. Yönetilecek unsurun uzmanı olmadan, psikoloji, teknik bilgi, detaylara haiz olmadan yönetim yapmak işi şansa bırakmak aslında.

Yönetmekte uzmanı olduğunuz bir işiniz var ise öncelikle sizin o işin uzmanı olduğunuzu kabul ederek başlayalım. İşinizin tüm detaylarına, çalışanlarınıza, müşterilerinize, pazarınıza, çevresel etkilere vb. onlarca önemli detaya ayrı ayrı odaklandığınızı veya odaklanmak zorunda olduğunuzu kesin bir şekilde ortaya koyalım.

O halde soru şu; bir insan aynı anda kaç işin uzmanı olabilir, uzmanı olduğu onca işin kaçını aynı anda yürütebilir?


Marka yönetmek eğer tam anlamıyla yapılırsa oldukça dikkat gerektiren bir başka uzmanlık işidir. Marka yönetirken sıkça roller değiştirilir, bazen işletme, bazen müşteri, bazen de habersiz sıradan bir vatandaş olmayı gerektirir. Empatinin her alanda son noktasına kadar zorlamalar yapılır. Kararlar alınır. Markayı yüceltecek, sevdirecek taptaze fikirler bulunur.


Peki iş fikirleri bulmakla biter mi? Elbette bitmez...


İşte tam da bu noktada Marka Yönetim Uzmanı olmak yetmez, uzmanlar ordusunu devreye sokmak gerekir. Web Tasarımdan Sosyal Medyaya, Grafik Tasarımdan Art Direktöre geniş ve uzman bir kadro ile uyum içerisinde çalışmak, markanın ihtiyaçlarını gidermek gerekir.


İşte anlayacağınız üzere siz uzmanı olduğunuz işinizi yaparken Oveo Kreatif'de markanızı uzman ellerle yönetir ve layık olduğu yere yükseltir.


Sevgiyle kalın...