Kazanç Odaklı Web Tasarım Nasıl Olmalı?

25
Aralık

Kazanç Odaklı Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?İnternet ortamında faaliyet göstermekte olan bir kurumun kurumsal kimliğini doğru bir şekilde yansıtması üzere, tanıtım ve faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi üzere hem ulusal alanda hem de yurt dışında internet ağı ortamında kaliteli bir yayın yapabilmesi adına web tasarım büyük ve küçük işletmelere büyük avantajlar sağlar. Online sistemler olarak bilinen sistemler web siteleri olmaktadır. Bu sitelerin oluşturulma sürecindeki faaliyete ise web tasarım denilir.

Web sayfaları oluşturulurken metin, video, ses kaydı ve fotoğraf gibi işitmeye ve görmeye hizmet eden bütün işlevsel araçların kullanılması önem taşır. Bu parçaların hepsi bir araya getirilerek internet sayfaları oluşturulur. Dünya’da hemen hemen büyük küçük bütün işletmeler internet ortamında web sitesi açma ve hizmetlerinin önemli bir kısmını internet üzerinden yürütmeye başladılar.

Web sitelerinin böylesine ilgi görmesi neticesinde yazılım sektörü de ciddi bir iş olan web tasarımı işine girdiler. Amaç kurumların kimliklerini en doğru şekilde internet ortamına yansıtıp en doğru müşterilere ulaşıp ve müşteri kitlesini genişletmek amacı ile işletmelerin doğru bir web sitesini kullanmasıdır.

Firmalar yayın yapmakta oldukları web sitelerinde ürün fiyatı, hizmetin teknik özellik bilgileri, video ile ürün tanıtımı, resim gibi araçlarla potansiyel müşterilerini doğru bir şekilde bilgilendirebiliyor. Web tasarımı yalnızca müşterileri bilgilendirme, ürün tanıtımı değil tüm bunlarla birlikte sitelerin online mağaza olmasına olanak tanır ve firmalar satışlarını online ortamda rahatlıkla gerçekleştirirler.


Web Tasarım Tüketiciye Ne Hissettirmeli?

Sitelere gelen ziyaretçiler ilk izlenimde site hakkında geniş bir kanıya varabilirler. Buradan çıkarılacak sonuç ise ilk izleniminim müşteri veya site ziyaretçisi üzerinde ne denli etkili olduğudur. Bu nedendir ki kaliteli bir yazılım şirketi ile çalışmak doğru web sitesi tasarımı için oldukça önem taşıyan bir konu olarak karşımıza çıkar.

Web sitesi ile online ortamda hizmet veren firmaların işlerini büyütmeleri ve firmaların daha da ileriye taşınması için kaliteli yazılım şirketlerinin önemi vurgulanır. Yazılım sektöründe çok sayıda web tasarımı şirketinin olduğunu unutmamak ve bu şirketlerden yalnızca önemli bir kısmının kaliteli iş çıkardığını bilmek gerekir. Bir web tasarımı uzmanından hizmet alırken akılda bulunması gerekenler şunlardır:

  • Hedef kitlenin iyi tanınması
  • Amaçların doğru belirlenmesi
  • İhtiyaçları not edebilmek
  • Yaratıcılık
  • Teknik uzman bilgisi
  • Rekabetçi firmalar
  • Web tasarımı sonrası teknik destek

Bir web sitesinden beklenen nitelikler hedef kitlenin iyi tanınmasını işaret eder. Web sitesinde yer alması istenilen ayrıcalıklar bir yere not edilmelidir. Beklentiler doğrultusunda web uzmanının ihtiyaçları web tasarımında faaliyete geçirebilmesi yaratıcılığa dikkat çeker. Alanında uzmanlaşmak kişilerle çalışmak teknik uzmanlık bilgisinde şüpheye düşmemeyi beraberinde getirir.

Rekabetçi yazılım firmaları arasında bir web sitesinden beklenenler doğrultusunda kıyaslama yapılmalıdır ve ihtiyaçları anlayabilen ve bu ihtiyaçları uygulamaya koyabilen yazılım şirketleri ile çalışmak önem arz eder. Web tasarımı şirketinin kalitesini ortay koyan bir diğer bir özellikte hizmet sonrası destektir.


Web Tasarım Farklılığı Satışı Arttırır Mı?

Web Tasarım Farklılığı Satışı Arttırır Mı?

Bir sitenin web tasarımı rakip firmaların web tasarımından farklı olursa elbette sitenin ziyaretçi sayısında artış, online mağazaların ürünlerinin satışlarında artış, sitenin başarılı SEO çalışmalarında avantaj sağlar. Buna istinaden sitelerin web tasarımlarının hedef kitleye, web sitesinde ihtiyaç duyulan araçların kullanılabilir olmasına vb. firmaların internet sitesinden beklentilerini karşılayabiliyor olması önem taşır.

Siteye gelen ziyaretçiler belli anahtar kelimeleri kullanarak aradıklarına kolay erişim sağlamak isterler. Sitelerin en fazla ziyaretçi alması elbette sitenin SEO çalışmalarına işaret eder. Ancak SEO çalışmalarında tam başarı sağlanabilmesi için web tasarımı bu noktada devreye girer. Başarılı SEO çalışmaları firmanın gereksinimleri doğrultusunda doğru web site tasarımları üzerine yapılan çalışmalardır.

Dolayısıyla sektörde bir numara olmak ve ziyaretçilerin siteye gelmesi ile aradıklarına kolaylıkla erişim sağlayabilmeleri için en başta hizmet sektörü doğrultusunda iyi bir web tasarımı gerektirir. Böylece sektördeki rakip firmaları açık ara fark ile geçmek başarılı SEO çalışmaları ile de birlikte yürütüldüğünde son derece kayda değer bir uygulama gösterir.


Web Tasarım Standartları Nedir? Neden Tasarım Standartlara Uygun Olmalıdır?

Profesyonel Web Tasarım

Web tasarımlarında standart olarak kullanılan ya da standart olmamasına rağmen kullanılan oldukça çok web boyutlarından bahsedilebilir. Standartlar boyutlar göz önüne alınırsa Google Adwords tarafından da önerilen boyutlardan bahsedilmesi gerekir. Standart boyutların en azı boyutu 88×31, stili Button, GİF boyutu 10 KB ve Flash boyutu 10 KB olmaktadır. En yüksek boyut 240×400 olan FatSkyscraper stili ile GİF boyutunun 25 ve Flash boyutunun 35 olduğu web tasarım boyutu olmaktadır.

Bunun dışında diğer standart boyutlarda web sitesinin görselliğe ne oranda yer vereceği şeklinde kullanılabilir. Banner boyutları web sitelerinin ne üzerine hangi amaçla kurulacağı konusuna istinaden kullanılır. Örnek: Tatil sitelerinde görselliğe oldukça çok önem verilir ki bu da banner boyutlarının en yükseğini kullanmayı gerektirir.

Web tasarımlarında firmaların logo yerlerini siteye gelen ziyaretçilerin ilk etapta görmesi üzere üst sırada bulundurması önem taşır. Logolar görselliğe hitap etmesi ile yazıya göre daha çok akılda kalıcılık sağlar. Web tasarım standartlarından olan diğer bir araçlarda menülerdir. Bazı sitelerde dikey bazı sitelerde de yatay menüler görülebilir.

Önemli olan menüler sayesinde ziyaretçilerin sitede ulaşmak istedikleri alana rahatlıkla ulaşabilir olmaları ve sitenin okunaklı olmasıdır. Örnek: yardım, site haritası, arama, sıkça sorulan sorular, anasayfa, hizmetler, fiyatlar vb. araçlara menülerde yer verilmesi son derece önemlidir. Ayrıca bu menüler her sayfada görüntülenebilmelidir. Site ziyaretçileri sitelerin hızlı açılmasına da önem verir.

İnternnet kullanıcıları herhangi bir siteye girdiğinde site yavaş yükleniyorsa ziyaretçiler birkaç saniyeden fazla bekleyemez ve siteyi terk edebilir. Bu nedenle web tasarımlarında hızlılığa verilen önem site ziyaretçilerinin siteyi terk etmemesinde büyük etki sağlayacaktır. Diğer bir yandan web tasarımında sadelikte dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntıdır.


Web Tasarım Sonrasında Ki Aşamada Özel Yazılım Mı Hazır Yazılım Mı Kullanılmalı?

Web Ajans Dijital Medya Ajansı

Büyük ya da küçük işletmelerin internet ortamında ulusal veya uluslar arası alanda hizmet vermeye odaklanması ile firmaları meşgul eden bir konu olarak paket yazılımlar ile özel yazılımlar arasındaki farklar karşımıza çıkıyor. Hazır yazılımlar günümüzde daha çok orta ve küçük ölçekli işletmeler tarafından kullanılıyor. Ancak sektörde büyük bir ilerleme kaydeden işletmeler hedef kitlesinin işletme sitesinden beklentilerini iyi analiz ederek web tasarım hizmetlerinden yararlanıp özel yazılımları tercih ediyorlar.

Özel yazılımların avantajlarına şöyle değinilebilir: Şirketlerin ihtiyacına yönelik olarak özel ve esnek çözümler sunmayı amaçlar, iş süreçlerini değiştirmeye gerek duyulmadan hızlı kullanım kolaylığı ile işletmelere iş sahasındaki faaliyetlerinde yardımcı olur, elde bulunan kaynakların en verimli şekilde kullanılması, sitenin ihtiyaç duyduğu Google veya diğer arama motorları sistemleri ile daha kolay bir şekilde entegre edilmesini sağlar, tablet, pc, mac ve mobil gibi sistemlerde sitelerin çalışabilmesine kolaylık sağlar, işletmelerde sonradan oluşan gereksinimlere daha kolay cevap bulunabilir ve gereksinimler doğrultusunda özel olarak raporlar oluşturulabilir.

Tüm bu özellikler özel yazılımların geliştirilebilir olması ile mümkündür. Ancak hazır yazılımlarda web tasarımlarının isteğe özel geliştirilmesi genel itibari ile söz konusu olmamaktadır. İşletme hazır yazılım kullanıyor ve sistemi geliştirmeye ihtiyaç duyuyor ise gereksinim duyulan geliştirme işlevinin hazır sistemlerin destekleyip desteklemediği ilk olarak tespit edilir ardından işletme sahibine olumlu veya olumsuz dönüş yapılır. Fakat özel yazılımlarda hızlı ve bir şekilde web tasarımlarının geliştirilmesine imkan tanınır.